lørdag den 12. juli 2025

Indedag ved PC betyder nyt indlæg og lidt om vores julisponsor

Altid dejligt når en NY sponsor træder ind i rækken af OSH sponsorer og det skete i foråret, da Fifty og jeg var i Sorø og deltog på scrap-a-mania messen og TAK for det Lene fra By Lene Design.

Jeg bad Lene om lidt historik og modtog en fin mail, som jeg i dag plukker lidt fra:

"Jeg hedder Lene, er gift med en dejlig mand og bor i den skønne Randers i en stor, gammell lejlighed på 5. sal, hvor der er udsigt ud over Gudenåen og det smukke landskab.

Jeg har to voksne børn og 5 børnebørn - 5 skønne drenge på 7, 9, 12, 16 og 18 år.

Jeg er en kreativ sjæl og har altid tegnet, malet, modelleret, syet, strikket og i det hele taget været kreativ, med alt hvad man kan bruge sine hænder til. Jeg kan slet ikke lade være.

Jeg startede som designer for Nellie Snellen i Holland, under navnet Lene Design. Men stilen er anderledes i Holland og jeg fik ikke rigtigt afløb for alle de gode ideer, jeg havde i hovedet. Der fandtes mange, dygtige hollandske og amerikanske designere på det tidspunkt, men efter min mening manglede der noget til de danske/nordiske brugere.

I august 2017 fik jeg så via Hobbygros, chancen for at lancere mit eget brand:
BY Lene Design som er baseret på nogle af de danske værdier, der ligger så dybt i mig.

Med mit design forsøger jeg at ramme nogle af de danske traditioner og kerneværdier og jeg vil gerne kendetegnes ved, at man kan genkende danskheden, hyggen og ikke mindst det gode danske humør i mine designs - lidt sort humor skal der også være plads til!

Det skal nemlig være sjovt at være kreativ, man skal hygge sig når man laver kort, lay-outs og andre papirprojekter - jeg kan godt lide at grine lidt, når jeg arbejder og når jeg kigger på andres kreative værker, lavet med mine dies og papirdesigns"

Det var Lenes indledning og den måtte jeg da lige dele med jer herinde. Kæmpe arbejde må det være at være designer, men det skinner også tydeligt igennem, at det er noget Lene elsker at lave - så det er jo ren Win-Win når vi så også kan blive glade for det vi køber.

I denne måned er der så 1 heldig kommentar der giver den der har skrevet den præmien fra Lene og det er:

3 nye dies og 2 blokke fra juli-serien, som udkommer i slutningen af juli  😊

Ja MUMS siger jeg bare og ser frem til at læse jeres kommentarer her i juli.

Jeg hentede en STOR kasse kort fra Tina Wilstrup hos LUNA hobby for et par dage siden og Mie og jeg har nu tjekket og klargjort dem bl.a. til vores pakkedag d. 23/7 og også til vores lagerkasser.

Tina er en MEGET dygtig farvelægger og jeg tror kun der var ganske få kort, hvor der var brugt mønsterpapir - resten var hånddekorerede. Her kommer et lille udvalg. Tina køber bl.a. digitale stempler og Copic, så jeg har ikke helt styr på hvor alt kommer fra, men søg hendes egen side, der er nok flere oplysninger.

OBS - Service meddelese fra Tina W:
Jeg kan da godt hjælpe lidt med disse. Blomster kortet er som du nævner digitalt, fra Alex Syberia. Jeg ved faktisk ikke om hun stadig sælger de digitale stempler. Det næste er fra Freakin Cute Stamps, som sælger via Ko-Fi.com. Feer og sommerfugle er fra Sweet November Stamps. Havfruen og odderen er fra The Greeting Farm. Jeg håber de kommer til at give glæde 🥰


Tina er både på Pinterest, Instagram og har denne blog www.handmadepaperhugs.blogspot.com - hvor man kan være heldig at se Copic numre på noge af hendes farvelægninger. 



Dette skønne kort til børn der er glade for gymnastik er lavet med en frimærkedie, dem er der efterhånden flere der laver. Men stempelsættet er fra Waffle flower og hedder "Tumble on".
Elsker at alle hårfarver og hudfarver er med på holdet. 💓



Fint farvelagt blomsterhilsen til en fødselar sat på et Slimline kort.



LOVE Slimlinekort med lille "monster" eller en Yeti med fin hjerteballon. 



Prøver at vise dette i stort format. De søde alfer og glasset med sommerfuglen er stemplet.
Hele resten af kortet er farvelagt og frihåndstegnet. WAUW siger jeg bare....



LOVE kort kan se ud på mange månder.
Tina er VILD med havfruer og derfor er sådan en og en sød lille odder 
"Made for Each otter" som der står her. 
Jeg elsker det fine hår og de små hvide detaljer på hendes hale 

TAK for alle kortene Tina - der kommer flere fotos når motiverne lige passer til årstiden / mit tema.

God weekend allesammen - knus herfra 

9 kommentarer:

Lene sagde ...

De er mega flotte

Anonym sagde ...

Wauw! Jeg er vild med, kortene er så forskellige. Min favorit er klart den med gymnastikpigerne - så fint at bruge et ældre stempelsæt fra Waffle Flower sammen med frimærke dien. Mange hilsner fra Tina M

Annette Andersen sagde ...

Virkelig fine kort Tina har lavet

Tina Wilstrup sagde ...

Tusind tak for reklamen, Charlie ❤️ du ved jeg er glad for at støtte OSH!
Jeg kan da godt hjælpe lidt med disse. Blomster kortet er som du nævner digitalt, fra Alex Syberia. Jeg ved faktisk ikke om hun stadig sælger de digitale stempler. Det næste er fra Freakin Cute Stamps, som sælger via Ko-Fi.com. Feer og sommerfugle er fra Sweet November Stamps. Havfruen og odderen er fra The Greeting Farm. Jeg håber de kommer til at give glæde 🥰

Annemette Porse sagde ...

Flotte og meget forskellige kort

Grete Heldt Frederiksen sagde ...

Meget flotte og fantasifulde, havfruen er super sød.

Karen Smed sagde ...

Wow, så smukke kort. Tina er virkelig god til farvelægning. Jeg farvelægger selv, men er ikke kommet i gang ned digitale stempler. Måske jeg skulle kigge på Tinas idéer? Er vild med slimcard med mange detaljer 😍😍

Hanne Gross sagde ...

Dejlige kort. Mine piger har gået til powertumbling i mange år, så det gav ekstra gode minder

Lindas zoega Christiansen sagde ...

Jeg elsker de ting lene udgiver, så fedt at vi har så mange gode designer i Danmark.
Og super flotte kort dejlige glade farver