Som tidligere nævnt pakkede Pia L. og jeg kort 29. maj og 2. juni. JA det var så stor en portion denne gang, at vi delte det over 2 dage. Her et foto af resultatet med en stolt Fifty på vej til toppen af "bjerget".

19 kasser af varierende størrelse, hvoraf de 15 som I kan se er til Letland
hvor det igen fra juli er danske soldater der signalerer vigtig Europæisk tilstedeværelse
tæt på grænsen mod Rusland.
så mit scrapværelse på et tidspunkt bliver genindtaget. 😅 TAK for indsatsen Pia L. vi var dælme
seje og blev godt hjulpet af de små godteposer der nogen gange kommer med i en kasse kort til os
sammen med en hilsen fra nogen af jer. Det giver lige et ekstra smil på sådan et par dage.

Denne gang kender jeg kun kortmageren bag 2 af dem, men fine på hver sin måde er de.
nr 113.000 super feminint med fine ikke for høje lag og pynt der ikke skaber problemer i posten.
nr 114.000 - tjek lige de mange og fine detaljer på dette stjernekikkerkort med den søde mus.
nr 115.000 som er fra Tina W med en skøn krabbe og FAB farvelægning og tekst - og
nr 116.000 fra Pia L. lækkert kort med restehjerter og stor tekst fra Gittes eget design
konfirmation, eksamen, student osv). Disse 20 stk. poser er som små mursten der fint kan stables i
kasserne, både herhjemme på lageret og når der pakkes i kasser til forsendelsen. Så har vi altid en
portion kort i andre størrelser, de kommer så i 10 stks poser blandet og lægges i øverste lag i kassen.
Sådan sikres det bedst at alt kommer uskadt frem.

Ikke helt sikker, men tror dette var med i Elses pose.
Fint og festligt kort til herrene med skøn tekst fra Gittes eget design.
Papiret er også derfra.

Sidste kvadratiske kort i denne omgang med fin fugl på kvist i
den smarte ramme fra Gittes eget design der hedder "Rystet ramme"
og også inkluderer de fine blomster og en ramme i anden størrelse.
Vi har i en periode fået en del kort med pynt der nærmest ville gøre Elizabeth Taylor misundelig, FLOT ser det ud, men der er altså grænser for hvad er overlever en tur gennem postmøllen i dagens Danmark og især hvis det er diamant "look-a-like" med skarpe kanter. Så med fare for at lyde utaknemmelig,
vær sød at undgå den slags pynt på OSH kortene, please.... 😘
Det var vist alt vi gerne ville vise og skrive i denne omgang. Håber ikke I drukner i regn rundt om i landet - det truer de jo med i dag.
Glæder mig til at læse jeres kommentarer (og til at få afleveret alle kasserne på mandag...). HUSK at vores lækre juni måneds kommentarkonkurrence-præmie er et gavekort til månedens fødselar LUNA hobby på 200 kr. Til lykke til LUNA om 1 uge ....💗

Tak for dit/jeres store arbejde med at få kort ud til soldaterne, der repræsenterer Danmark rundt i verden 🥰🥰🥰
SvarSletSikke en fantastisk omgang kort, I endnu engang kan sende afsted. Mon ikke Fifty holder en lille pause for at få vejret igen inden toppen (selvom han naturligvis vil benægte det)
SvarSletSkønne kort, du viser frem. Lige præcis detaljerne med musen er så fantastiske og farverne med krabben er da så sommerligt.
Nyd sommeren og scrapværelset, inden det igen fyldes op til næste sending
Virkelig skønne kort og ja enamel dots er bare prikken over i'et på de fleste kort og super nemme at arbejde med 🥰
SvarSletSikke nogle lækre kort! Og et imponerende kasse-tårn!
SvarSletSå fine kort, og sikke et arbejde så flot af jer begge 🤗
SvarSletDet er godt nok mange kort der bliver sendt ud i verden, det er så sejt 🥰
Jeg er også glad for at have afleveret kort til dig...og vil jævnligt sortere ud, men også lave nye specifikt til OSH. Det er et kæmpe og flot arbejde, I gør❤️.. og ja, jeg er også kæmpe fan af smukke, flade enamel dots... har tonsvis af rhinsten, som nok må videre, da jeg faktisk aldrig bruger dem, efter at enamel dots er "kommet frem".. Rigtig dejlig sommer til alle, men især Fifty og Charlie
SvarSletTak og nu ved jeg det er dig Sally Ann
SletFlot arbejde! Og super fine kort, især toast'en falder jeg lige for!
SvarSletImponerende arbejde I har gjort med at pakke alle de kort ❤️ Så mange fine kort vil gøre lykke hos modtagerne med hilsner fra deres kære. Tak for jeres store arbejde og god sommer.
SvarSletSikke et syn og et arbejde I der har gjort,
SvarSletat pakke tusindvis af kort og sende er stort!
Fra mus og krabber til mange hjerter på stribe,
utroligt flot og fint, slet ikke til at begribe.
Nu kasse nummer hundrede og seksten er nået,
tænk på den kærlighed, som soldaten har fået.
En hilsen hjem til betyder alt på de kanter,
stor tak til Charlie, Pia og de flittige tanter!