Få svar på dine spørgsmål klik på disse emner

tirsdag den 24. marts 2026

Julekort hos OSH #3

Foråret begynder at vise sig og pibler frem i vores haver. DEJLIGT.

Det er 24. marts, dagene bliver længere og vi er klar med 3 julekortideer. Vi starter med Gittes kort:

Ja enig. Med foråret om hjørnet er det især det, at dagene er blevet længere, jeg nyder allermest. 😍

Til mit julekort, har jeg brugt en stencil fra Spellbinders (Layered Festive Poinsettias STN-098) hvor
jeg kun har brugt tre farver. Rød, grøn og gul. 

Blomsterne er lavet med den samme farve, hvor jeg har varieret mængden af den, for at give blomsterne form. Teksten er et sæt stempler og dies fra Spellbinders (Snowflake Wishes SDS-185).

Som lidt ekstra pynt, har jeg stanset nogle små stjerner ud i glitterkarton og limet hist og pist. 
Og så skader en smal, blank guldmatte bestemt ikke, vel?

Superlækkert kort Gitte.

Hvad mon Pia L. har fundet på??

Ja - så er det blevet min tur og jeg har rystet posen med forskellige brands. Denne gang mixer jeg 3 nordiske brands sammen. 

Baggrunden er “Bakground m. Stygn” af GummiApan. Jeg synes, den er så fin med korsstings mønsteret. 


Den enkle og fine nisse er fra Three Scoops og hedder “Drillenissedreng”. Super nem at samle og med få dele - hvilket er lige mig. Jeg er slet ikke til småtteri fnidder 😆 Jeg er altid vildt imponeret, når Charlie og Mie viser deres kort frem med masser er småtterier. 

Teksten er fra Simple and Basic. 


Tak Pia og enkelt er bestemt også smukt. Det ser man da tydeligt her.

Så snupper jeg selv "rosinen i pølseenden" pladsen og da jeg har Grønlandskort på hjernen og 
udover spisebordet i øjeblikket efter den store, fine portion kort fra Convention er ankommet til HQ,
så bliver mit kort et isbjørnekort. (Har lavet det før, men det var til privat brug)



Det er et ældre Sizzix Thinlets sæt med tilhørende 3D embossing folder. Der er noget CUTE
ved at han har embosset sweater og tørklæde på, ikke?

Kortet er monteret på fin, julet stribet baggrund og jo - jeg har skåret et stykke ud inde under forsiden - til brug en anden gang, for de striber var for lækre, til bare at blive skjult. 

Og nu han er kommet frem på bordet, kan det være jeg finder på nogle Grønlandskort med ham på.

Det var så vores 3 julekort og her midt i Folketingsvalget. Det bliver spændende at se/høre resultatet.
Ønsker alle en god valgdag og lad os glædes over at vi lever i et samfund, hvor stemmeret og
ordentlighed omkring processen findes.

Vi glæder os til at læse jeres kommentarer. Der er jo stadig god tid til vi trækker vores marts vinder,
så man kan sagtens nå at være med i lodtrækningen med sine kommentarer og præmien er jo ret
lækker.... - siger det bare. 😁

10 kommentarer:

  1. Super skønne kort som altid. Især det første er bare wow!

    SvarSlet
  2. Så flotte julekort, er glad for jeg ikke er den eneste der tænkte Grønlands kort da jeg så den søde embossede isbjørn ❄️❤️❄️ kh 10na

    SvarSlet
  3. Bodil Bording Hansen24. marts 2026 kl. 08.18

    Så fine kort alle 3 🌈🌲🌈

    SvarSlet
  4. Xandra Regitze Nikolajsen24. marts 2026 kl. 11.41

    Virkelig flotte kort 😍

    SvarSlet
  5. Wauw, det er godt nok de lækreste julekort, jeg længe har set...

    SvarSlet
  6. Super søde kort alle 3 -og så mangfoldige. Farverne i det første Pointsetta-kort fangede mig med det samme. Så smukt lavet - og så med den graduering af farve "bare" ved at variere trykket af børsten. Smart trick.

    SvarSlet
  7. Lækre kort. Er vild med Gummiapan baggrunden. Tror faktisk den ligger trygt og godt i mine gemmer. Et er vist på tide at få den støvet af. Den rigtige jo så flot med en enkelt diecut 🥰🥰

    SvarSlet
  8. Super søde julekort
    Det kan være man skulle komme igang med julekortene, så de er klar når i kalder

    SvarSlet
  9. Jannie Thorgersen31. marts 2026 kl. 07.15

    Wow… jeg elsker julekort, og laver også selv julekort hver d 24. i måneden…
    Det første kort er ekstra lækkert… og den stencil er da vist et nyt behov 😍

    SvarSlet
  10. Igen 3 flotte og meget forskellige kort.

    SvarSlet

TAK fordi du besøger OSH-bloggen. Alle kommentarer bliver læst og spørgsmål besvaret - og ikke mindst værdsat og igen i 2025 deltager du med et lod pr kommentar i den månedlige konkurrence om dejlige præmier! MEN HUSK man kan ikke vinde på anonyme indlæg så HUSK at skrive dit navn i din kommentar, hvis du ønsker at deltage i lodtrækningen.
THANK YOU for visiting the OSH blog - normally we only blog in Danish - but we hope you can enjoy our cards nevertheless ! All comments will be read and are truly appreciated =0)